W niedzielę 12 lutego nastąpiło uroczyste otwarcie prowadzonego przez Stowarzyszenie Być Bliżej Dziennego Klubu Aktywizacji Społecznej i Zdrowotnej Seniorów „Być Bliżej Siebie”

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej sprawowanej przez Arcybiskupa Metropolitę Lubelskiego Stanisława Budzika i Ks. Proboszcza Kanonika Roberta Brzozowskiego w Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Dysie.
Następnym elementem uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie budynku.
Byc Blizej
Po części oficjalnej przyszedł czas na świętowanie, w doborowym towarzystwie naszych Seniorów i zaproszonych gości.
Plany budowy budynku sięgają 2018 roku kiedy, to z inicjatywy Pana Michała Suchodolskiego założyciela Stowarzyszenia Być Bliżej utworzony został klub seniora. Skupiał on na samym początku 20 podopiecznych, ale liczba ta szybko rosła osiągając, w dniu dzisiejszym 100 mieszkańców naszej gminy.
W związku z powyższym koniecznym stało się stworzenie miejsca, w którym wszyscy będą czuli się jak w domu, i w którym dla nikogo nie zabraknie miejsca.
Ukoronowaniem powyższych starań jest oddany do dyspozycji wszystkich mieszkańców Gminy Niemce
Dzienny Klub Aktywizacji Społecznej i Zdrowotnej Seniorów.
Sam budynek, to dwu kondygnacyjny obiekt, o całkowitej powierzchni ponad 300 m2 i wartości niespełna 2 mln. zlokalizowany w miejscowości Dys obok Kościoła.
Środki na pokrycie inwestycji pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 oraz środków własnych Stowarzyszenia.
W klubie kontynuowane będą zajęcia ukierunkowane na aktywizację społeczno-zdrowotną seniorów tj. warsztaty malarskie, zajęcia gimnastyczne, taneczne, komputerowe, porady prawnika, spotkania z lekarzem specjalistą, kawiarenka.
Ponadto seniorzy uczestniczą w wyjazdach integracyjnych organizowanych w Polsce, jak i poza jej granicami, wyjściach do teatru, kina koncert, zajęciach na basenie.

Nie zapominamy także, o osobach które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w Klubie. Dla tych osób zorganizowana została opieka w miejscu zamieszkania sprawowana przez wykwalifikowany personel opiekunów i pielęgniarek.

Ze wszystkich powyżej opisanych form wsparcia zamieszkali na terenie gminy Niemce seniorzy mogą korzystać bezpłatnie, w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Być Bliżej projektu pt. „Klub Aktywizacji Seniorów „Być Bliżej Siebie”” współfinansowany z środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020.
Z całego serca dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie Dziennego Klubu Aktywizacji Społecznej i Zdrowotnej Seniorów.
Szczególne podziękowania kierujemu do:
Ks. Proboszcza Kanonika Roberta Brzozowskiego, za udostępnienie miejsca dzięki któremu marzenia stały się rzeczywistością
oraz
Seniorów tak licznie zaangażowanym, w pomoc w porządkowaniu nowego budynku i przeprowadzce.
To wy Kochani sprawiacie, że chce się działać i podejmować nowe wyzwania dla dobra naszej małej ojczyzny.

Dziękujemy także licznie przybyłym na uroczystość otwarcia gościom, wśród których obecni m.in. byli Abp. S. Budzik. Ks. Proboszcz R. Brzozowski, Poseł RP Leszek Kowalczyk, Starosta Powiatu Lubelskiego – Zdzisław Antoń, Doradca społeczny Ministra Edukacji i Nauki – Sylwia Pisarek Piotrowska, Dyrektor Biura Wojewody – Paweł Paszko, Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, Wójt Gminy Niedrzwica Duża – Ryszard Golec, Dyrektor Krajowego Ubezpieczenia Społecznego – Magda Filipek Sobczak, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego – Renata Bielecka, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie – Jacek Figarski, Radni i Sołtysi z terenu gminy Niemce.
Nie zabrakło także przedstawicieli mediów, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.